Jak komponować koktajle?
Krok 1 - Wybierz bazę
Baza to podstawa koktajlu. Konsystencja smoothie zależy od tego, w jakim stosunku połączysz z nią owoce. Im więcej bazy, tym koktajl będzie rzadszy.
Przykładowe bazy:
- woda (np. mineralna, kokosowa)
- herbata (np. zielona, yerba mate, biała)
- napar ziołowy (np. mięta, melisa)
- mleko (np. kokosowe, migdałowe, krowie, kozie)
- sok
Krok 2 - Dodaj tłuszczu!
W wielu instrukcjach, które można znaleźć w internecie nie ma kompletnie mowy o tym, aby dodać odrobinę tłuszczu do koktajlu, a przecież jak wiadomo witaminy D, E, K i A właśnie w nim się rozpuszczają. Możesz ominąć ten punkt, jeśli jako bazę wybierasz mleko lub napój roślinny (potocznie zwany mlekiem ;)).
Krok 3 - Dodaj zielone liście, warzywa i owoce
Abstrahując od tabelki z zadaniami, którą umieściłam we wpisie zapowiadającym wyzwanie warto do każdego koktajlu dodawać zielone liście - nie bez powodu koktajle zazwyczaj łączy się z przymiotnikiem zielone ;)
Dobry wybór:
- szpinak
- jarmuż
- pietruszka
- szczaw
Oprócz nich warzywa i owoce - odpowiadające Ci kombinacje smaków. Jeśli do tej pory nie próbowałaś smoothie to kilka propozycji znajdziesz w zakładce PRZEPISY. :)
Krok 4 - Przypraw do smaku
Odrobina lubczyku, imbiru, masła orzechowego lub soku z cytryny nada charakteru Twojemu koktajlowi - możesz też użyć kakao lub karobu, chociaż nie w każdym zestawieniu będą pasować.
Krok 5 - Doładuj mocy, białka lub superfoods
Spirulina, chlorella, białko w proszku, pyłki, nasiona chia, siemię lniane - jeśli tylko masz ochotę dodać mocy i wartości odżywczych :)
Krok 6 - Miksuj!
Ja używam blendera braun multiquick i jest niezastąpiony - miksuje nawet mrożone owoce, lód (na trybie turbo). Na przegląd sprzętu jeszcze przyjdzie czas w tej serii :)
Imbirowy koktajl z melonem
Wyzwanie otwieram zielono-źółtym koktajlem bezmlecznym, który pasuje do kilku kategorii ;) Mocno imbirowym, ale mimo to mój syn wypił go ze smakiem :)Gdy przychodzi jesień parzę starty lub pokrojony na plastry imbir i taki napar dodaję do rozgrzewającej herbaty - tym razem jednak wykorzystałam go do koktajlu, ale równie dobrze można wykorzystać świeżo starty imbir i dodać go przed miksowaniem, aby dobrze zmieszał się z innymi składnikami.
Na 3 porcje zużyłam:
- 1 awokado
- 1/4 żółtego melona
- pół szklanki naparu z imbiru
- szklankę wystudzonej, zielonej herbaty
- 1 brzoskwinię
Dzięki awokado koktajl był kremowy i lekko zielony. Polecam wybrać do niego słabo zaparzoną zieloną i mocno zaparzony imbir - nie jest to słodka kompozycja i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu - fani koktajli typu truskawki i mleko mogą być zawiedzeni :D
Oczywiście w każdym momencie możesz dołączyć i zacząć pić codziennie koktajle smoothie - więcej o zabawie we wpisie o 30 smoothies.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania możesz zadać je w komentarzach poniżej :)
3 komentarzy
Nigdy nie pomyślałam o tym, że napar ziołowy może być bazą do koktajlu! Trochę boję się efektu końcowego takiego eksperymentu, ale spróbuję się przełamać. Przyznam się, że z wymienionych składników tego koktajlu, lubię jedynie awokado i brzoskwinię, ale coś czuję, że ten koktajl by mi posmakował ;)
OdpowiedzUsuńSmak będzie uzależniony od proporcji, mam nadzieję, że Ci posmakuje :)
UsuńSuper post, uwielbiam koktajle i mogłabym je pić non-stop :) Wypróbuję na pewno ten przepis, bo uwielbiam składniki :)
OdpowiedzUsuńDodaję do obserwowanych i zapraszam do mnie:
onlymomcanjudge.blogspot.com
;*